A JÓGÁRÓL





Bevezetés
Sok a kérdés és az ellentmondásos információ a jóga körül. Ha szóbakerül, hogy gyakorlom és oktatom a jógát sokan teszik fel ugyanazokat a kérdéseket. Gondoltam leírom a legfontosabb alapelveket, hátha olyan is elolvassa akinek nincs lehetősége vagy merészsége megkérdezni.

Sok helyen jártam és sok mindent láttam aminek semmi köze a jógához, de mégis annak hirdetik. Láttam gyakorlókat akik csodás tornagyakorlatokat végeztek, de fogalmuk nem volt mit csinálnak a testükkel, a légzésükkel, a belső szerveikkel..., viszont titkon elárulták, hogy fáj a derekuk, térdük, amióta gyakorolnak... és filozófiáról, hitről, spiritualitásról nem is hallottak.

Írj bátran kérdéseket, kételyeket, ha tudok szívesen válaszolok rájuk.
Sok segítséget kaptam a jógától... szeretném ha mindenki megtapasztalhatná a jóságát!



Kinek ajánlott, mik a jóga hatásai

Bárki jógázhat. Nem kell hozzá felszerelés, drága ruházat csak erős vágy egy egészségesebb, teljesebb életre.

A jógapózok (ászanák):
- a gerincet helyes tartásba igazítják és megerősítik
- a test minden izmát megnyújtják, megerősítik
- minden izületet átmozgatnak
- a belső szerveket, mirigyeket, idegeket megmaszírozzák.

Eredmény: rugalmasság, jó közérzet, egészséges test + kiengedve a fizikai, szellemi feszültségeket hatalmas energiatartalékok szabadulnak fel.
A légzőgyakorlatok új erővel töltik fel a testet, lecsendesítik a gondolatokat. Nyugodtnak és energikusnak érzed magad.

A meditáció....szellemi tisztaság, koncentráció. Végtelen béke, nyugalom és bölcsesség...

A jóga az önfejlesztés legősibb módszere. Magába foglalja a test és a lélek fejlődését.
Az ősi jógik tökletes tudásal rendelkeztek a valódi természetünkről, és arról, hogy mi szükséges ahhoz, hogy valaki önmagával és a környezetével harmóniában élhessen.

Nagyon sokan kezdetben azért választják a jógát, hogy a testüket fitten és egészségesen tartsák, kellemes külsőre és jó közérzetre tegyenek szert. 
Van aki a hátfájására vagy az idegességére keres megoldást. 
Mások spirituális válaszokat keresnek. 

A jóga az élet minden területén választ és megoldást ad. Sőtt még annál is többet.
Ahhoz, hogy megértsük mi a jóga - meg kell tapasztalni. Első pillantásra csak kitekert pózok sorozata...Rendszeres gyakorlással a test karcsú lesz és rugalmas...és nagyon finom változásokat lehet észrevenni közben. Megváltozik az élethez való hozzáállásunk, megtapasztaljuk a belső békét és végül valódi természetünket.

Ez a jóga lényege. Az önmegvalósítás. Mely felé fokozatosan - lépésről lépésre haladunk. Határtalan képességekre tehetünk szert a test és a gondolatok uralásával. Teljes egésszé formáljuk saját magunkat.

Élettani hatásai:
Könnyedén belenyugszunk, hogy testünk az idő múlásával egyre kevésbé működik hatékonyan. Tegyük fel a kérdést: rendjén van ez így? A vadon élő állatok szinte életük utolsó pillanatáig kiváló egészségnek örvendenek!?
A korai öregedés mesterségesen létrehozott állapot. Az önmérgezésnek köszönhetjük!
Ha a testünket kívül-belül olajozottan tartjuk - tisztán és rugalmasan - akkor jelentősen késleltethető a sejtleépülés folyamata.

Az orvostudomány is kezd felfigyelni a jóga pozitív élettani hatásaira. A relaxáció csökkenti a magas vérnyomást, a testgyakorlás és a légzőgyakorlatok komoly betegségeket tudnak megszüntetni (pl.: izületi gyulladás, asztma, szívproblémák, stb.).
Egy hatha jóga hatásait elemző 6 hónapos tanulmány tapasztalatai:
- megnövekedett a tüdőkapacitás
- szabályos légzés
- normál testsúly elérése
- javul a stresszel szembeni ellenállás
- csökken a koleszterinszint, vércukorszint, stb.

A jógának stabilizáló - helyreállító hatása van az egész testre!
Ma már nem férhet kétség ahhoz, hogy a rendszeres gyakorlás az egész testre jó hatásal van és fontos szerepet játszik a betegségek megelőzésében és az öngyógyításban. 





A jóga jelentése

Nárájaní Istennő
(forrás: internet)
Minden jógaút alapvető célja az egyéni lélek újraegyesítése az abszolúttal. 
A szó egyesítést, egyesülést jelent. 

Megszabadítja a lelket a tudatlanságtól - ami megakadályoz minket, hogy felismerjük igaz természetünket. 
Mindenki életét végigkíséri a
- szeretet
- siker
- boldogság keresése.
A jóga szerint ezt nem az állandóan változó anyagi világban találjuk - ez csak Mája - illúzió - hanem belül, saját igaz természetünkben.

A jóga története

A jóga eredetét az idő homálya fedi. Olyan isteni tudománynak tartották, amelyről csak a meditációban megvilágosodott bölcseknek volt tudomásuk...
Létezésének legősibb leletei kb. ie. 3000-ből származnak, az Indus-völgyéből. Ezek jógapozókban ábrázolt figurák.
Írásban a legősibb írások - Védák - tesznek először említést a jógáról kb. ie.2500-ban.
A jóga elveit az alábbi művekben találjuk meg:
Rámajána és a Mahábhárata - két legnagyobb indiai eposz. A Mahábhárata egyik fejezete a Bhagavad Gítá, ami a legismertebb a jóga-szentírások közül. Ebben a műben Isten Krisna alakjában inkarnálódik és legjobb barátját arra tanítja, hogy mi a jóga és hogyan érhető el a gyakorlásával a felszabadulás.
A Rádzsa jóga gerincét (asztanga jóga) Patandzsali jóga szútrái képezik. 
Hatha Jóga Pradipika - a hatha jóga klasszikus szövege - az ászanák és légzőgyakorlatok részletes leírását tartalmazzák.





Svami Sivananda tanításaiból:


A jóga öt alapelve

A Jóga jobb életminőséget, magasabb rendű gondolkodást eredményez.

A test a lélek temploma vagy járműve, melynek rá jellemző igényei vannak, amiket teljesíteni kell ahhoz, hogy akadálytalanul tudjon működni. Ezeket a követelményeket átvitt értelemben egy másik járműre vonatkoztatva is láthatjuk.
Egy autónak öt dologra van szüksége: olajozó rendszerre, akkumulátorra, hűtőrendszerre, üzemanyagra és felelős vezetőre a kormánynál.

Az emberi szükségletek a fentiek tükrében:
Helyes testgyakorlás: javítja a keringést és a test rugalmasságát, s úgy hat, mint az olajozás az ízületeknek, az izmoknak, az in-szalagoknak, inaknak, a belső szerveknek és a test egyéb részének.
A helyes légzés: segíti a testet abban, hogy megfelelő mennyiségű energiát vegyünk magunkhoz és ezt az energiát akadálytalanul áramoltassuk egész testünkben. A légzőgyakorlatok hatására fizikai és szellemi megfiatalodás jön létre. 
A helyes relaxáció: hűti a rendszert, éppúgy, mint az autó hűtőberendezése. Amikor a test és a szellem folyamatosan túlhajtott, a teljesítménye csökken. A relaxáció természetes módja a feltöltődésnek. 
A helyes táplálkozás: biztosítja a test helyes üzemanyag ellátását. Az étel, a levegő, a víz és a napsütés optimális felhasználása alapvetően szükséges.
A pozitív gondolkodás és a meditáció: Érzelmeink, gondolataink megtisztulnak. Az elme nyugalma és koncentrációja által magasabb szintű tudatállapotok érhetők el. Életminőségünk, teljesítményünk javul. Biológiai korunk csökken.


A jóga ösvényei:
A szentírások szerint 4 fő jógaút létezik:

  • Karma Jóga - a önzetlen cselekvés útja. Megtanít arra, hogy a tettekért ne várjunk jutalmat, vagy viszonzást. Ajánljuk fel minden tettünket Istennek és gyorsan megtisztíthatjuk a szívünket.
  • Bhakti jóga - az odaadás, áhítat jógája. Az Istent, mint megtestesült szeretetet imádja, imádság és Istentisztelet jellemzi. Az érzelmeket feltétlen szeretetté és odaadássá alakítja. Lényeges része Isten neveinek éneklése.
  • Dzsnyána jóga - a tudás ösvénye. A legnehezebb út. Tanulással és az elme vizsgálatával éri el Istent.
  • Rádzsa jóga - királyi út. A tradicionális irodalomban a ksatríják (harcosok, vezetők) útja volt. A test és az elme uralásával a szellemi és fizikai energiákat lelki energiákká alakítja, így éri el Istent. Nyolc lépcsőből áll, ezért asztanga (8) jógának is hívják. Lépcsői:
1. Jamák - korlátozások.Öt erkölcsi tiltásból áll, melyekkel az ember leküzdheti alantas természetét:
  • Nem ártás - ÁHIMSZA
  • Nem hazudás - SZATJA
  • Nem lopás - ASZTÉJA
  • Önmegtartóztatás - BRAHMACSÁRJA
  • Nem birtoklás - APARIGRAHA
2. Nijamák - betartandó erkölcsi előírások, céljuk a pozitív tulajdonságok megerősítése:
  • Tisztaság - SZÓCSA
  • Megelégedettség - SZANTÓSZA
  • Önfegyelmezés - TAPASZ
  • Szent szövegek tanulmányozása - SZVÁDJAJA
  • Isten jelenlétének tudatosítása, megélése - ISVARA PRANIDHÁRA
3. Ászana - kitartott testhelyzetek
4. Pránajáma - légzés-szabályozás
5. Pratjáhára - az érzékek befelé fordítása
6. Dhárana - koncentráció
7. Dhjána - meditáció
8. Szamádhi - tudat fölötti lét állapota
/Az 1-4. lépcsőfok - életmód, jógapózok és légzés-szabályozás - alkotják a hatha jógát, mely a rádzsa jóga része, eszköze./

Mindegyik jógaösvény végső soron ugyanahhoz a célhoz vezet. Istennel való egyesüléshez. Mindenki a saját tulajdonságai, lehetőségei, érdeklődése szerint választhatja meg a saját ösvényét. Ezt az ösvényt kell követnie, ha igazi bölcsességre kíván szert tenni.

Egy tradicionális hasonlattal szemléltetve:
Minden gyakorló ugyanannak a hegynek a csúcsára igyekszik. Több út vezet felfelé. Van hosszabb, enyhe lejtővel, van gyorsabb de nagyon meredek és van út a sziklamászóknak is, egyenesen felfelé...
Bármely úton indulsz el, tarts ki mellette, hogy elérd a célodat.
Az ösvények váltogatásával (a másik sáv mindíg gyorsabban megy?) csak keresztben szaladgálunk a hegyen. Elfáradunk és nem is érünk fel a csúcsra...

További részletek
Tanítások

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése